Bugun...
Nar Çiçeği Şerbeti


Raziye Çakır
bilgi@bulturk.net
 
 

Nar Çiçeği Şerbeti Osmanlı Saray Mutfağında şerbetin orta halliler için basit, zenginler için teferruatlı çeşitleri vardır. büyük şahsiyetlerin evinde yıllık muhtelif şerbetleri hazırlamakla görevli kimseler vardır....

 

Osmanlı Saray Mutfağında şerbet Aslında padişahın içmesidir; 
içecek olarak yalnız bulunduğundan, başka bir içeceğin olmadığından dolayı söz konusu olan bir olgu gibi görünmektedir. Ancak D’Ohsson eserinde “...müslümanlar içecekleri şeyler hususunda da yiyeceklerinde olduğu gibi titizdir... 
 
Şerbetin orta halliler için basit, zenginler için teferruatlı çeşitleri vardır... büyük şahsiyetlerin evinde yıllık muhtelif şerbetleri hazırlamakla görevli kimseler vardır.... sarayda sırf şerbet, reçel v.s nin hazırlanması için özel bir büro "helvahane" vardır. Osmanlı Saray mutfağına giriş ve tanıtım ilk etapta mutlaka şerbetler olmalıdır (helvane mutfağı) ..!
 
Nar Çiçeği (Hibiskus) Şerbeti Tarifi "Hibiskus Şerbeti"
Nar Çiçeği (Hibiskus) Şerbeti Malzemeler: 
 
*    5 Çorba Kaşığı Nar Çiçeği Kurusu 
*    6 Çorba Kaşığı Toz Şeker

*    6 Su Bardağı Su

*    Arzuya Göre 1⁄2 Limon Suyu 
 
Nar Çiçeği (Hibiskus) Şerbeti Hazırlanışı: 
Tencereye su ve şeker koyup kaynatılır. Nar çiçeği ilave edip 5 – 10 dakika kadar kaynatılır. İstenirse limon suyu ilave edilir. Soğuyan şerbet süzdürülerek servis edilir. 
 
İshali önler. Böbrek iltihabına iyi gelir. Sindirim sistemini kuvvetlendirir. Ağız ve diş hastalıklarına iyi gelir. Kolesterol hast- alıklarına iyi gelir. 


Bu yazı 25 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Bulgaristan pasaportunda hangi adınız yazıyor?


YUKARI