Bugun...
2 NİSAN 1993 KELBECER İŞGAL EDİLDİ


İsmail CİNGÖZ
ismailcingoz@bulturk.org.tr
 
 

Unutma Türk Milleti;

Ermenistan silahlı kuvvetleri tarafından işgal edilen Azerbaycan'ın Kelbecer bölgesinde; Ermeniler tarafından 511 kişi şehit edilmiş, yüzlerce kişi yaralanarak sakatlanmış, 231 kişi kaybolmuş, 24 bin 279 çocuğa zarar verilmiş, 734 çocuk yetim kalmış, binlerce Azerbaycan Türkü kaçkın olarak güvenli bölgelere sığınmak zorunda kalmıştır.

İşgal dönemi içersinde;

172 kültür merkezi,

96 okul,

76 sağlık ocağı,

1 müze de Ermeniler tarafından tahrip edilmiştir.

Ermeni çeteleri Kelbecer'i işgal ettikten sonra, Türk tarihi yapılarının çoğunluğu yok edilmiştir. Kelbecer'in işgali sonrası  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 822 Sayılı Kararı ile tüm işgalci güçlerin Kelbecer ve Azerbaycan'ın diğer işgal edilmiş bölgelerinden derhal çıkarılması kararını almıştır.

Ermenistan'ın yıllardır sürdürdüğü saldırı, taciz ve sınır ihlalleri karşısında Azerbaycan, 27 Eylül - 9 Kasım 2020 tarihlerinde Ermenistan'a karşı başlattığı 2. Karabağ Savaşı ve Vatan Muharebesi sonucunda işgal altındaki topraklarının (Hocalı ile Hocavend, Hankendi ve Ağdere topraklarının da yer aldığı bölgeler hariç) büyük bir kısmı kurtarılmıştır. Ateşkes Mutabakatı kapsamında Azerbaycan'ın bazı topraklarından Ermenilerin çekilmeleri sağlanabilmiş olsa da Dağlık Karabağ bölgesinde yer alan bir kısım topraklarında hala sözde Rus Barış Kuvvetleri'nin kontrolü altında Ermenistan'ın işgalleri devam etmektedir.

Azerbaycan'ın uluslararası tanınmış toprak bütünlüğü sağlanmalı, işgalci Ermenistan tamamen kendi sınırlarına çekilmeli ve sözde Rus Barış Kuvvetleri Azerbaycan topraklarından çıkartılmalıdır.

En önemlisi ise ilerleyen zamanda kalıcı barış sağlanabilse dahi TÜRK MİLLETİ, İŞGALLERİ UNUTMAMALIDIR; çünkü düşmanları da asla unutmamaktadır.

                        :

İsmail CİNGÖZ; Uluslararası Siyaset Uzmanı/M. A. – BULTÜRK Ankara Temsilcisi, TDPB Basın Kulübü Başkanı. cingozismail01@gmail.comBu yazı 167 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Bulgaristan pasaportunda hangi adınız yazıyor?


YUKARI