Bugun...


Türkiye'nin Milli Gücü

Türkiye'nin Milli Gücü

BMC’den Tunus’a MPAV

BMC’den Tunus’a MPAV4 Ocak 2020

 

İzmir merkezli BMC firması, Tunus İçişleri Bakanlığının "Uluslararası Zırhlı Araç İhalesi"ni kazanarak dokuz adet 4x4 Orta Sınıf Çok Amaçlı Zırhlı Araç (Multi-Purpose Armoured Vehicle/MPAV) üretilmesine yönelik sözleşme imzaladı.

İmzalanan sözleşme kapsamında, tamamen Tunus İçişleri Bakanlığı isteklerine yönelik üretilecek dokuz adet 4x4 Orta Sınıf Çok Amaçlı Zırhlı Araç ile entegre lojistik destek çözümleri de kullanıcıya sunulacak.

 

Kara Kuvvetleri'ne Orta Tank

Kara Kuvvetleri'ne Orta Tank28 Nisan 2020

 

COVID-19'a rağmen dünya genelindeki silahlanma programları, aksamadan ilerleyişini sürdürüyor.

Amerikan Kara Kuvvetleri (US Army)'nden bir heyet, 23 Nisan'da General Dynamics ve BAE Systems tesislerini ziyaret etti. Bu kapsamda General Dynamics Land Systems'ın geliştirdiği yeni MPF (Mobility, Protection, Firepower / Hareketlilik, Bekâ, Ateş Gücü) platformunun prototipi de incelendi. Kara Kuvvetleri'nin personele koruma, yüksek ateş gücü sağlayacek ve diğer unsurlarla eş güdüm dâhilinde görev yapabilecek paletli bir platform ihtiyacına binaen geliştirilen MPF, 38 ton ağırlığında. Motorun ön kısımda konumlandırıldığı araçta, sürücü, nişancı, yükleyici ve komutan olmak üzere dört mürettebat görev yapıyor. 105 mm ana silah ve M1A2 SEPv3 atış kontrol sistemi ile donatılan platform, durumsal farkındalığı artıran CITV (Commander's Independent Thermal Viewer / Komutan Bağımsız Termal Görüntüleyici) sistemine sahip. Kule yapısı da M1 Abrams tanklarına benzer şekilde olan araç, gücünü dizel motordan alıyor. 

Meskûn mahal görevleri başta olmak üzere M1 Abrams ana muharebe tanklarının fazla geldiği tüm ortamlarda kullanım için geliştirilen MPF için ABD, 500 adetten fazla tedarik planlıyor. Özellikle Muson Kuşağı'nda bulunan ülkeler de yeni nesil orta ağırlık sınıfı tanklara ilgi gösteriyor. Düşük ağırlıkları sayesinde ağır arazi koşullarında ana muharebe tanklarına nazaran daha yüksek hareket kabiliyetine sahip olan platformlar bölge ülkelerde önemli bir pazara sahip. FNSS de PT Pindad ile Endonezya Ordusu için benzer özelliklere sahip Kaplan MT'yi geliştirmişti. Otokar ise Tulpar zırhlı muharebe aracı gövdesi üzerinden benzer bir platform geliştirmişti. Kaplan MT ve Tulpar da MPF'ye benzer şekilde 105 mm ana silahla donatılan kuleye sahip.

 

ALTAY’da Eski BOF ortaklarına davet

ALTAY’da Eski BOF ortaklarına davet19 Temmuz 2017

 

Altay Ana Muharebe Tankının seri üretim ihale süreci başladı. Geçmişte tankı üretmek için BOF adında bir konsorsiyum kuran, sonradan kendi adlarına rekabet eden OTOKAR, FNSS ve BMC firmaları seri üretim ihalesine davet edildi. ABD kaynaklı Defense News Dergisinde yer alan habere göre Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) aynı üç firmayı Teklife Çağrı Dosyası almaya davet etti. Üretim süreci, miktarı ve bedelinin yanı sıra yeni olası üretim modellerine ilişkin bilinmezler devam ediyor.

Davet alan şirketler teklif çağrısını doğruladı. Altay tankının tasarımını ve dört prototipinin üretimini üstlenen Koç Holding kuruluşu OTOKAR, üretilecek tankla ilgili teknik detaya hakim tek firma. Firma, SSM’ye Ağustos 2016’da tek başına fiyat teklifi vermişti. Firmanın teklifinin yaklaşık olarak yüzde 70’ini SSM’nin seçtiği firmalar oluşturuyordu. Nurol Holding –BAE Systems ortaklığı FNSS ise dünya pazarı için paletli ve tekerlekli çok sayıda zırhlı araç üretiyor. Endonezya için orta ağırlıkta KAPLAN Tankını geliştiren firma sahip olduğu bilgi birikimi ile dikkat çekiyor. BMC firması ise Alman Rheinmetall firması ile tank alanında çalışarak kendini geliştiriyor. Firma, diğer yandan ortağı Katar Silahlı Kuvvetler Vakfı üzerinden ihracat imkânlarını avantaja çevirebilir. Firmalar ihaleyi tek başına kazanmayı hedeflese de son dönemde geliştirilen bir model SSM kulislerinde gündeme geliyor. Buna göre geçmişte Kale Kalıp ve Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKEK) ortak Ar-Ge projesi Milli Piyade Tüfeği MPT-76’nın seri üretim modeli benimsenebilir. Bu modelde MKEK ve KALE önce tek başına üretim için rekabet etti ancak iki firmaya ayrı ayrı üretim görevleri verildi. Bunun ardından Sarsılmaz grubu da üretim hakkını elde eden üçüncü firma oldu.

SSM stratejik planında yer alan bilgilere göre ALTAY tankından 2020 yılında 15 adet üretilecek. Hedefin yerine getirilmesi için 2017'de sözleşmenin imzalanması, 2019 sonuna kadar üretim hattının tamamlanması ve ilk tankın çıkması, 2020 yılında 15, 2021'de de 20 adet tankın üretilmesi gerekiyor.

Motor belirsiz

Öte yandan, ALTAY tankının seri üretimine yönelik motor seçimine dair resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Otokar firması Alman MTU firmasının üretimi motorlarla tankı geliştirildi ve prototiplerde de bu şirketin motorları kullanıldı. Seri üretimde kullanılacak motoru üretmek üzere TÜMOSAN' firmasına görev verilmişti. Firmanın teknik destek edinme şartlarında yaşadığı sorunlar nedeniyle SSM ile sözleşme fesih edildi. Firma motoru kendi başına geliştirip üretme iddiasını sürdürüyor. Türkiye ile yakın ilişkisi olan Ukrayna T-72 tanklarında kullanılan motorun gelişmiş versiyonunu teklif etti. Öte yandan bu güne kadar kamuoyunda tartışılmamış olsa da Türkiye’nin S-400 hava savunma füzesi alımını görüştüğü Rusya’da aynı motoru üretme kapasitesine sahip bulunuyor.

 

Savunma Sanayii High Tech Port'ta gövde gösterisi yaptı

Savunma Sanayii High Tech Port'ta gövde gösterisi yaptı9 Kasım 2016

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ‘ın 3'üncü defa düzenlediği savunma sanayii ve iş geliştirme platformu High Tech Port by MÜSİAD fuarında Türk savunma sanayisinin ileri teknoloji üretimlerini yapan 75 firma üretimlerini sergiliyor.  Fuara 20 ülkeden delegasyon katılımı hedefleniyor. 

TAI, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, ASPİLSAN gibi Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı firmalarının yanı sıra OTOKAR, FNSS, KATMERCİLER, Nurol Makine, Nurol Teknoloji, VESTEL, AYESAŞ, STM gibi TSK’ya ürün veren pek çok özel firma stand açtı.

KATMERCİLER fuara yeni ürünleri 4X4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Hızır ile katıldı. Araç hakkında açıklama yapan Katmerciler İcra Kurulu Başkanvekili Furkan Katmerci, zırhlı muharebe aracı Hızır'ın üretiminde askeri ve emniyetin sahip olduğu bilgi birikiminden yararlanılarak tasarlandığını belirtti. Hızır’ın tanımına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldı.

"Altay'ın seri üretimine hazırız"

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen Altay Ana Muharebe Tankı hakkında da Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç açıklama yaptı. Koç, “Bildiğiniz gibi TSK Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Bakanlığımızın bir hedefi var. Bu hedefte TSK'nın ihtiyaçlarının yüzde 50'sinin yerel tedarik ile karşılanması. Bize göre bu çok önemli bir hedef bu hedef doğrultusunda da ciddi anlamda bir mesafe kat etti Türkiye. Bu vizyon doğrultusunda eskiden herkes her ihaleye teklif verirdi ama Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın yönlendirmesi doğrultusunda şirketlerden belli yerlerde belli alanlarda uzmanlık sahibi olması isteniyor. Son dönemdeki Altay tank projesi ile kapasitemiz, teknolojimiz, AR-GE'miz ciddi anlamda ilerledi" dedi.

Firma olarak tekliflerini sunduklarını bildiren Koç, "Şimdi geldiğimiz noktada neredeyiz? Birinci dönem ikinci dönem var. Türkiye Cumhuriyeti tank ihtiyaçlarını yerel tedarik etme vizyonu çerçevesinde 7 senenin sonunda prototip araçlarımızı tamamladık. Testler yapılıyor testlerde de başarılı sonuçlar alıyoruz. Tasarım, dizayn ve prototip üretimden sonra ikinci dönemde seri üretime geçilecek. Seri üretime geçilmesinde 250 tanklık bir alım yapılacak. Şartname, sözleşme gereği seri üretim için ilk teklif tasarımı yapan firmadan alınıyor. Dolayısıyla seri üretim için Otokar firması tek şirket olarak teklifini sunmuştur. Otokar olarak tankımızla ilgili son teklifimizi yaptık. Hükümetimizin talimatlarını bekler konumdayız" şeklinde konuştu.

 

OTOKAR Duyurusu

OTOKAR Duyurusu

OTOKAR Duyurusu9 Mayıs 2017

 

Türkiye'nin milli ana muharebe tankı ALTAY'ın asimetrik muharebe koşulları için geliştirilen versiyonu ALTAY-AHT Asimetrik Harp Tankı ilk kez IDEF'te sergileniyor.

IDEF 2017'de Otokar standını ziyaret edenler, geniş ürün yelpazesinin yanı sıra, Otokar'ın ALTAY Ana Muharebe Tankı (ALTAY AMT) Gövde ve Kule platformu üzerine geliştirdiği ALTAY Asimetrik Harp Tankı'nı (ALTAY AHT) da ilk kez görme imkanına kavuşuyor. Bölgenin en büyük organizasyonunda seri üretim için gün sayan Milli Ana Muharebe Tankı ALTAY da Otokar standında yer alıyor.

"SERİ ÜRETİM KONUSUNDAKİ İDDİAMIZIN SOMUT GÖSTERGESİ: ALTAY AHT"

Otokar'ın Türkiye savunma sanayinin gelişimine önem verdiğini belirten Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, "Kara araçlarında Türkiye'nin en deneyimli şirketi olarak, Türk ordusu ve güvenlik güçleri dahil dünyada 50'den fazla kullanıcımıza en iyi ürün ve hizmetleri sunmak için çalışıyoruz. Türkiye'de ve dünyada farklı iklim ve coğrafyalarda elde ettiğimiz deneyimleri araç geliştirme çalışmalarımıza yansıtıyoruz. Bu sayede, sadece bugünün değil, geleceğin tehdit ve ihtiyaçlarına göre hareket ediyor; kullanıcılarımızın beklentilerini önceden tespit edebiliyoruz. Bugün fuarda ilk kez sergilediğimiz ALTAY Asimetrik Harp Tankı (ALTAY AHT), bu çalışmalarımızın en güzel örneği. Konvansiyonel olmayan kuvvet ve yöntemlerin kullanıldığı hibrit veya asimetrik muharebe koşullarının yaygınlaşmasıyla birlikte; hem ordumuzun gelecek ihtiyacına hizmet edecek; hem de ihracat potansiyeli yüksek olan ALTAY AHT'yi kendi kaynaklarımızla tasarladık. Otokar'ın kendi öngörü ve kabiliyetleriyle tasarladığı bu tank aynı zamanda, ALTAY seri üretimindeki iddiamızın da bir göstergesi ve seri üretim için gerekli kabiliyetlere ve insan kaynağına sahip olduğumuzun da bir ispatı. Seri üretim görevi verildiği takdirde, ülkemiz ve ordumuz için en iyiyi yapmaya hazırız" dedi.

ALTAY ASİMETRİK HARP TANKI

ALTAY Asimetrik Harp Tankı (ALTAY AHT), Otokar tarafından ALTAY Ana Muharebe Tankı (ALTAY AMT) Gövde ve Kule platformu üzerine geliştirildi. Günümüzde daha çok meskûn mahallerde geçen asimetrik harp şartlarının yoğunluk kazanması nedeniyle, modern orduların uygun donanıma sahip tank ihtiyacının artacağını öngören Otokar, 20 kişilik özel bir ekip ile 5 ay gibi kısa bir sürede ALTAY AHT'yi tasarladı. Dünyadaki benzerlerine göre daha üstün beka, hareket kabiliyeti ve ateş kabiliyeti özelliklerine sahip ALTAY AHT'yi, ALTAY AMT'den ayıran başlıca özellikleri ise; zırh sistemi, görev donanımları ve burulabilen milli süspansiyon sistemi olarak sıralanabilir.

Otokar'ın tasarladığı ALTAY AHT'nin başlıca özellikleri şu şekilde özetleniyor:

  • Hibrit ve asimetrik muharebe şartlarında AMT'ler için büyük tehdit oluşturan güdümlü ve güdümsüz roket saldırıları, yollarda ve sokak aralarında oluşturulan çukur ve bariyerler, EYP'ler ve mayınlarla yapılan saldırılara karşı tankın bekasını artırmak için Kompozit Reaktif Zırh (ERA) ve Çubuk Zırh Sistemleri tank üzerinde kullanıldı.
  • Teleskopik Yükseltilebilen Gözetleme Sistemi (EOS) ilavesi, 360 derece farkındalık sağlayan YAMGÖZ sistemi ve UKSS'nin yeniden konumlandırılması ile durumsal farkındalık artırıldı. 
  • Uzaktan Kumandalı EYP saldırılarına yönelik olarak tank üzerinde Jammer bulunuyor. Ayrıca saldırının geldiği yönü tespit edebilen Atış Yeri Tespit Sistemi ile keskin nişancı tehditleri ve Lazer Uyarı Sistemi ile lazer güdümlü tanksavar, güdüm işaretleyici ve lazer ile mesafe ölçümleyen tehditleri tespit edebiliyor. Tespit edilen tehdit yönü Soft Kill (Akıllı Sis Perdesi) Sistemi ile otomatik olarak sislenebiliyor. EOS, UKSS ve tank kulesi kullanıcı tercihine bağlı olarak otomatik olarak tehdit yönüne yönlenebiliyor.
  • Tankın önünde şoför tarafından yönlendirilebilen, savunma mevzilerinin hazırlanması, muharebe alanında karşılaşılabilecek engellerin temizlenmesi, tank hendeklerinin doldurulması gibi amaçlarla kullanılabilen, yönlendirilebilir dozer bıçağı yer alıyor.

ALTAY SERİ ÜRETİM İÇİN GÜN SAYIYOR

IDEF 2017'de seri üretim için gün sayan, Türkiye'nin en büyük kara sistemleri platformu ALTAY ana muharebe tankının prototipi Otokar standında yerini aldı. Günümüz ve gelecek tehditlerine karşı Türk Kara Kuvvetleri'nin istek ve beklentilerine göre tasarlanan ve geliştirilen ALTAY, sahip olduğu özelliklerle bugün dünyanın en modern ana muharebe tankı konumunda. Otokar ana yükleniciliğinde 2009 yılında başlanan; artırılmış beka kabiliyeti, hareket kabiliyeti ve atış gücü ile dikkat çeken ALTAY, son 2 yıldır her türlü iklim ve arazi şartlarında gerçekleştirilen zorlu testlerde üstün seviyede performans gösterdi. Her türlü hava koşullarında ve mesafelerde, farklı senaryolarda yapılan atış testlerinde çok yüksek isabet oranı kaydeden ALTAY'ın; Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen "Kabul Testleri" de bu yılın Şubat ayında tamamlandı.

Ana muharebe tankı ALTAY'ın seri üretime geçebilmesi için Dönem II olarak adlandırılan 'Seri Üretim' için Teklife Çağrı Dokümanı almaya tek yetkili şirket olarak Otokar, ilk teklifini 18 Ocak 2016'da, son teklifini ise 29 Ağustos 2016'da sundu. ALTAY seri üretim sözleşmesinin imzalanmasıyla birlikte üretime en kısa zamanda başlayabilmek için tüm altyapı gereksinimlerini ve hat planlamalarını yapan Otokar, Milli Savunma Bakanlığı'ndan 'Üretim İzin Belgesi'ni aldı. Otokar ayrıca, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı olan 250 adet ALTAY'ın 5 yılda imalatına ek olarak; ihracat potansiyeli, mayın temizleme, kurtarıcı, istihkam tankı gibi türev ve tamamlayıcı araç ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak, yıllık uygun bir kapasite planlamasını da yaptı.

ALTAY'ın 250 adet 'Seri Üretim' ve 'Entegre Lojistik Destek' faaliyetlerini kapsayan teklif ile ilgili Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın değerlendirme süreci devam ediyor.

 

Altay'a 'Kurtarıcı' Geliyor

Altay'a 'Kurtarıcı' Geliyor31 Ocak 2018

 

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Altay tankından üretilecek farklı kara sistemleri üzerindeki çalışmasına bir yenisini ekledi. Geçtiğimiz günlerde, aynı gövde üzerinden Mayın Temizleme Aracı için bir Bilgi İstek Dökümanı (BİD) yayınlayan Müsteşarlık, ikinci adımı bugün attı. 'Tank Kurtarıcı Projesi' ile Altay tankından kule sistemi çıkarılacak; yerine başta vinç olmak üzere çeşitli kurtarma ekipmanları gövdeye eklenecek.

Müsteşarlık, buna ilişkin yayınladığı Bilgi İstek Dökümanı'nda (BİD), Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen "her türlü hava ve arazi şartlarında yüksek hareket kabiliyeti ile desteklediği birliğin muharebe müessiriyetine kuvvet çarpanı olarak destek sağlayacak; etkin zırh koruması, düşük siluet ve diğer olanakları ile yüksek beka kabiliyetine sahip olacak, tanımlanmış yetki içerisinde, üst kademelere kadar muharebe alanı bilgilerini iletebilecek sayısal ve emniyetli Komuta Kontrol ve Bilgi Sistemlerine sahip olacak; Altay Tankı Gövdesi üzerinde gerekli modifikasyonlar yapılarak üzerine Kurtarma Teçhizatı adapte edilecek; müşterek harekâtta, karşılıklı çalışabilirlik ve Altay Tankı ile birlikte lojistik desteklenebilirliğe olanak sağlayacak şekilde, Türkiye tarafından kabul edilmiş NATO standartlarına uygun yeteneklere sahip olacak paletli bir sistemin kazandırılması" ifadesine yer verdi. 

BİD’i almaya istekli kurum veya firmaların talebini en geç 13 Şubat'a kadar SSM'ye bildirmesi gerekiyor.

 

 

 
Bu haber 95 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI