Bugun...


TÜRKİYE’DE OTURAN BULGARİSTANLI EMEKLİLERE ‘KORONAVİRÜS’ KOLAYLIĞI

TÜRKİYE’DE OTURAN BULGARİSTANLI EMEKLİLERE ‘KORONAVİRÜS’ KOLAYLIĞI

Bulgaristan Ulusal Sigorta Kurumu (NOİ), yurtdışında bulunan ve olağanüstü hal (OHAL) döneminde sağ olduklarına dair onaylı beyanname ibraz etmesi gereken tüm emeklilere emekli aylığı ödemeye devam edecek.

NOİ’den yapılan açıklamada, OHAL döneminde belgelendirmeye ilişkin yasal sürelerin durdurulması nedeniyle, ülkede alınan tedbirlerin kaldırılmasına kadar emekli maaşı ödemeleri devam edecek. Ülkede OHAL’in kalkmasından sonra emekli maaşlarını almaya devam etmek isteyen kişilerin, söz konusu beyannameyi NOİ’ye sunmaları için 14 günlük süre tanınacağı açıklandı.

Söz konusu karar, OHAL ilan edilmeden önce beyanname verme yükümlülüğü olan süre boyunca bu yükümlülüğünü yerine getirmemesinden dolayı emekli maaşlarının askıya alınan ve ödenmeyen emeklileri kapsamadığı ifade edildi. Bu durumda emekli maaşlarının ödenmesi, ancak kişilerin NOİ’ye ikamet ettikleri ülkelerin resmi makamları tarafından onaylanması gereken yaşam beyannamesini vermelerinden sonra yenileneceği söylendi.

Emeklilerin yaşam beyannameleri, resmi makamlar tarafından onaylanmadan da kabul edildiği; fakat bunun için kişilerin, onaylanmamış olmalarının nedenini belirterek bizzat kendilerinin formu doldurup imzalamaları gerekmektedir. Doldurulan beyanname formlarının aslı, posta aracılığıyla gönderilebilir veya taranmış olarak NOİ’nin elektronik posta adresi olan noi@nssi.bg’ye gönderilebilir.

Bizzat kendilerinin doldurduğu yaşam beyannamelerini, 2019 yılının kasım ayından OHAL ilan edilinceye kadarki sürede yaşam beyannamesi vermemiş olan ve emekli maaşlarını, Bulgaristan Merkez Bankası (BNB) ve şubelerinden lisans almış ve Bulgaristan’da faaliyet gösteren ödeme hizmeti sağlayıcıları aracılığıyla alan ve daimi ikamet adresleri yurt dışında bulunan kişiler de sunabilir.

Beyanneme onaylama yetkisi olan resmi makamlar, Bulgaristan’ın Türkiye’de görevli olan Büyükelçi ve Konsolosları, Türkiye Sosyal Sigortalar Kurumu ve Türkiye’nin mevzuatında belirlenen belediye başkanları, muhtarlar, valiler, notaryus gibi diğer görevliler olarak belirlendi.

Hayat olduğunu ispatlayan beyannamenin örneği, Ulusal Sigorta Enstitüsü (NOİ) web sitesinde bulunmaktadır. Arzu edernler şu linkten ulaşabilirler: http://www.noi.bg/forusers/forms/114-ermdforms/decllive

Bakış.bg

 

 

Türkiye’deki Bulgaristan vatandaşları, Bulgaristan'da devam eden OHAL döneminde 'yaşam beyannamesi' vermeden de emekli maaşlarını alabilecek.
Bu haber 30 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI