Bugun...


Türk Konseyi Devlet Başkanları Olağanüstü Zirvesi Yapıldı
Bugün “COVID-19 salgınıyla mücadelede işbirliği ve dayanışma” konulu Türk Konseyi Devlet Başkanları Olağanüstü Zirvesi gerçekleşti.

Türk Konseyi Devlet Başkanları Olağanüstü Zirvesi Yapıldı

Türk Konseyi Dönem Başkanı, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in girişimleriyle düzenlenen Zirve’ye, Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Kassym-Jomart Tokayev, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Sooronbay Ceenbekov, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Sayın Gurbangulu Berdimuhammedov, Macaristan Başbakanı Sayın Viktor Orbán, Türk Konseyi Genel Sekreteri Sayın Baghdad Amreyev ve Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Sayın Tedros Adhanom Ghebreyesus katıldılar.

Toplantıda açılış konuşması yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Zirve katılımcılarına girişimini desteklediklerinden dolayı teşekkür etti.

Sayın Aliyev konuşmasında, “Türk Konseyi, Covid-19 pandemisinin olumsuz sonuçlarıyla ilgili Devlet Başkanları düzeyinde zirve düzenleyen ilk uluslararası kuruluştur. Bu, bizim örnek teşkil eden işbirliğimizin net göstergelerinden biridir. Hepimizi birleştiren ortak kök, tarih, kültür ve milli değerler, karşılıklı ve verimli işbirliğimizin önemli unsurudur. Değerli dostlar, bugün düzenlenmekte olan olağanüstü zirve, ülkelerimizde alınan tedbirler üzerine tercrübe değişimini, zor dönemlerde karşılıklı desteklerde bulunmayı ve halklarımız arasındaki dayanışmayı arttırmayı amaçlamaktadır” sözlerini söyledi.

Ardından dünyanın içinde bulunduğu sıkıntılı durumla ilgili olarak ilk defa video konferans yoluyla organize edilen Zirve’ye iştirak eden Devlet Başkanları, koronavirüs salgınıyla mücadele etmede alınan tedbirler, sağlık alanında çok yönlü işbirliğini arttırma ve bölgede Covid-19’un olumsuz etkileri sonucunda meydana gelen ortak sorunları çözme hususlarında fikir alışverişinde bulundular.

Toplantıda söz alan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, Türk Konseyi’nin tam anlamıyla çok taraflı bir platforma dönüşerek uluslararası itibarı ile etkisinin arttığını, kardeş ülkeler arasındaki işbirliğinin gelişme gösterdiğini belirtti ve bugünkü küresel krizin üstesinden gelmek için kardeş ülke liderlerini çabaları birleştirmeye davet edip bazı önerilerde bulundu.

Bu bağlamda sağlık sistemini geliştirerek net önlemler almak gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tokayev, “Bugünlerde tüm gelişmiş dünya ülkeleri virüse karşı aşı geliştirme üzerine çalışıyor. Ben, bizim de buna katkılar sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Geçtiğimiz günlerde Kazakistan’ın bilimsel araştırma enstitüleri koronavirüs teşhisi için tanı kitini geliştirdi. Tecrübemizi paylaşmaya hazırız.” dedi.

Kazakistan Devlet Başkanı, konuşmasının devamında Türk Konseyi VII. Zirvesi sırasında Kazakistan Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı, Elbaşı, Türk Konseyi Onursal Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından önerilen ve bugün Türk Konseyi Sekretaryası tarafından hazırlanmakta olan “Türk Vizyonu 2040” Programı’nı hatırlatıp stratejik belgede sağlık konusuna büyük önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sayın Kassym-Jomart Tokayev ayrıca, koronavirüs pandemisinin üye ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri olumsuz etkilediğini belirterek önlem amaçlı ortak bir Eylem Planı’nın hazırlanmasını teklif etti.

Video konferans zirvesinde yaptığı konuşmada Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, görünmez düşmana karşı zor bir savaşın yürütüldüğünü, Türk Konseyi Zirvesi’nin koronavirüs salgınıyla mücadelede kardeş ülkeler arasındaki dayanışmayı perçinleyeceğini belirterek, “Aldığımız tedbirler aramızdaki ticareti olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle ulaştırma, gümrük, sınır geçişleri gibi alanlarda halk sağlığını gözetmek suretiyle, olabilecek en pratik çözümleri, en kısa zamanda hayata geçirmeliyiz. Serbest, açık ve kurallara dayalı bir anlayış çerçevesinde uluslararası ticaretin ve kargo taşımacılığının sürdürülmesi, tedarik zincirinin sürekliliği açısından hayatidir.” sözlerini söyledi ve bu kapsamda geçiş belgesi kotası, geçiş ücretleri, sürücü vizeleri gibi konularda kolaylık sağlanması gerektiğinin, Hazar geçişli orta koridorun güçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, üye ülkeler arasında ihracat ücretlerini indirme mekanizmalarını hazırlamak, taşımacılıktaki idari ve gümrük vergilerinde kolaylıklar sağlamak ve Türk Konseyi Krizle Mücadele Fonu’nu oluşturmak gerektiğini ifade etti. Ayrıca ortak çevrim içi platform oluşturmanın doğru bir karar olduğunu belirterek, “Söz konusu platform çerçevesinde çeşitli tehlikeli salgınlarla mücadele amaçlı ilaçların tek sanal veri tabanını oluşturmak teklif edilir. Çevrim içi platform, yurtdışından gelen vatandaşlarımızı zamanlıca kaydetme, hastalık bulaştıranları ve hastalarla bağlantıda olanları tespit etme sürecini kolaylaştırır.” dedi.

Konuşmasında kardeş Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkiye yönetime sıkıntılı anlarda gösterdikleri destekleri için teşekkür eden Kırgız Cumhurbaşkanı, dünyayı etkisi altına alan salgının artması ile mevcut durumun uzun sürmesinin farklı tehditlere neden olabileceği konusunda uyarılarda bulunarak “Bugün sosyal, ticari-ekonomik ve göç alanlarında pek çok sorunlarla karşı karşıya kalmış durumdayız. Bölgelerimizde salgının daha fazla artmasını önleyecek ortak eylemlere ihtiyaç vardır. İçinde bulunduğumuz zor dönemde sıkı işbirliğinin ve kuvvetleri birleştirmenin önemi büyüktür. Kırgızlarda “Birlikte kaldırılan yük hafif olur” atasözü vardır.” sözlerini ekledi.

Sağlık alanındaki işbirliği konusundaki fikirlerini belirten Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Mirziyoyev, “Hiçbir ülkenin bu salgının üstesinden tek başına gelemeyeceğini çok iyi biliyoruz. Bundan dolayı bu günlerde işbirliğimizin esas yönleri birlik ve beraberlik, dayanışma ilkeleri olmalıdır.” dedi.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulu Berdimuhammedov, şu durumda ticari ve ekonomik ilişkilerin istikrarını ve komşu ülkeler arasındaki ulaştırmayı sağlamanın önem arz ettiğini dile getirerek, “Esas amacımız vatandaşlarımızın sağlığı ile yaşamlarını korumaktır. Böyle durumlarda ülkelerinden uzakta kalan vatandaşları korumanın işbirliği ortaklıkları ile mümkün olduğu şüphesizdir. Bundan dolayı zor dönemde kökü aynı, tarihi ortak kardeş ülkeler olduğumuzu gösterebilmeliyiz.” dedi.

Türk Konseyi’ne üye konumundaki Macaristan ülkesi Başbakanı Viktor Orban, zor dönemde yardım elini uzatan Türk devletlerine teşekkürlerini iletti.

Video konferans formatındaki zirveye bizzat katılan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Sayın Tedros Adhanom Ghebreyesus, Türk Konseyi’ne şükranlarını sunup, “Türk Konseyi başkanları, Covid-19 virüsü dünyayı tehdit etmeye başladığı anlardan itibaren hastane üniteleri, insani yardım, tanı kiti, sağlık tecrübeleri ile yardımlarının teati gibi sıkı işbirliği içerisinde bulunmaktadırlar. Türk Konseyi’ne üye ülkelerin başkanlarına pandemiye hazırlık ve tedbir çalışmalarındaki büyük çabalarından dolayı teşekkür ederim… Dünya Sağlık Örgütü, destekleriniz için şükranlarını sunar ve hepimize ortak tehdidi ortadan kaldırmada birlikte çalışılacağını ümit eder.” dedi.

Toplantı sonunda Devlet Başkanları Zirvesi Ortak Deklarasyonu kabul edildi.
Bu haber 176 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI