Bugun...


İşte ZAHA’nın Detayları

İşte ZAHA’nın Detayları

FNSS firması ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında imzalanan Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) Projesi’nin sözleşmesinin ardından araç detayları belli oldu.

Sözleşmeye göre zırhlı amfibi hücum araçları pek çok görevi üstlenecek. Araçlar çıkarma operasyonlarında hem birliklerin kıyıya güvenli bir şekilde çıkartılmasını sağlıyor hem de karaya çıktıktan sonra, bir zırhlı muharebe aracı ya da zırhlı personel taşıyıcı gibi görev yapıyor.

Sistem nasıl işliyor?

Harekâtın çıkarma safhasında araçlar, kıyıya yanaşan havuzlu çıkarma gemilerinden denize iniyor ve aradaki birkaç kilometrelik mesafeyi, yüksek süratle kat ederek, birliklerin, koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlıyor.

Karada ise diğer zırhlı araçlarla yan yana görev icra edebiliyor. Zırhlı amfibi hücum araçlarının, görev tanımlarının gereğince, çift doğalı araçlar olarak hem denizde hem de karada üstün performans göstermeleri gerekiyor. Dünyada çok az sayıda ülke, bu tür araçları envanterinde bulunduruyor.

Aracın gövdesinde balistik ve mayın koruması sağlayan alüminyum koruma yer alıyor. Araçta hem 40 mm bomba atar hem de 12,7 m makinalı tüfek yer alıyor. Aracın personel taşıyıcı versiyonu sürücü ve araç komutanı dahil 24 kişi taşıyabiliyor. Muharebe yüklü ağırlığı 30ton olan aracın uzunluğu 8.3 metre, genişliği 3.3 metre. Denizde kendini düzeltme özelliğini haiz olan araç sahip olduğu iki su jeti sayesinde denizde yedi knot  ilerliyor. Araç yüzde 60 eğim oranını tırmanıyor ve 2 metre genişliğindeki hendeği geçiyor. 

 

FNSS sözleşme ile 23 adedi personel taşıyıcı, iki adedi komuta kontrol aracı ve iki adedi de kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edecek. Zırhlı Amfibi Hücum Araçlarının teknik özellikleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tanımlanan harekât konsepti ve görev ihtiyaçları göz önüne alınarak belirlendi.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, imzalanan sözleşme ile ilgili şunları söyledi: “ZAHA sözleşmesi, son 1 yıl içinde; Silah Taşıyıcı Araçlar projesinin ardından, SSM ile imzaladığımız ikinci sözleşme oldu. Bir de ASELSAN ile imzaladığımız KORKUT sözleşmesi var. Böylece; araç adedi, araç çeşitliliği ve hizmet süresi bakımından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın en büyük ve önemli yerli tedarikçisi olma özelliğini başarıyla sürdürmekte olmanın yanı sıra, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza da araç verecek olmanın haklı gururunu taşımaktayız. FNSS’nin TSK envanterinde bulunan araçları; Zırhlı Muharebe Araçları (ZMA), SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü ve KUNDUZ Amfibi Zırhlı İstihkâm İş Makinesi, başarıyla görev yapmaya devam ediyor. Önümüzdeki dönemde envantere girecek araçları ise KORKUT projesinde kullanılan ZMA-30; Silah Taşıyıcı Araçlar projesinde kullanılacak KAPLAN-15 ve PARS 4x4 ile Zırhlı Amfibi Hücum Aracı olacak. Her ihtiyaca yönelik bir FNSS aracıyla, TSK’ya hizmet etmeye devam edeceğiz.”

FNSS'in tasarlayıp üreteceği araçlar Sedef Tersanesi ana yükleniciliğinde üretimi devam eden Helikoperli Çıkarma Gemisi'nde görevlendiriilecek. FNSS araçları tamamladığında bu alanda tasarım ve üretim yapan iki Batı firmasından biri olacak. 

 

İşte ZAHA’nın Detayları

 

Türkiye’nin İlk Hibrit Zırhlı Konsepti IDEF’17'de

ASELSAN'ın geliştirdiği elektrikli motorun Katmerciler’in zırhlı muharebe aracı HIZIR’da kullanılmasıyla, Türk savunma sanayi ilk hibrit zırhlı aracına kavuşacak. Yol ve performans testlerini tamamlayan HIZIR, NATO standartlarında, balistik olarak güçlendirilmiş, mayına karşı yüksek korumalı bir 4x4 taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracı. Araca entegre edilen elektrikli motorun devreye girmesiyle, daha küçük, manevra kabiliyeti daha yüksek, daha hızlı araç geliştirme imkanı sağlayacak. Yeni nesil zırhlı araçlar tasarlayıp geliştirmede hibrit motor konseptinin çok önemli imkanlar sunacağını vurgulayan İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, savunma sanayi alt yapı sistemlerinde yurt dışına olan bağımlılığı azaltacak olmasının, bu projenin en önemli kazanımlarından birisi olacağının altını çiziyor.

Katmerciler, HIZIR’ın yanı sıra fuara zırhlı personel taşıyıcı KHAN'ı, NEFER zırh sistemini ve ilk kez sergilenecek 4x4 zırhlı ambulansını da getiriyor.

Türkiye’nin İlk Hibrit Zırhlı Konsepti IDEF’17'deBu haber 84 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI