Bugun...


Halk Meclisi’nin Yeni Oturum Dönemi Hararetli Başladı

Halk Meclisi’nin Yeni Oturum Dönemi Hararetli Başladı

Meclis kürsüsünden yaptığı halka sesleniş konuşması beklenmedik derecede sert olan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in hükümeti yönetim programını Halk Meclisi ile istişare etmeyen az sayıdaki hükümetlerden biri olmakla suçlaması, iktidar partisinin öfkeli tepkisine sebep oldu.

GERB Meclis Grubu lideri Daniela Daritkova bu vesile ile yaptığı deklarasyonda Radev’in tarihe en negatif, toplumdaki barışa en çok tehdit yönelten ve vetonun müessesini itibarsızlaştıran cumhurbaşkanı olarak geçmemesi için siyasette deneyimli olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova’nın katkıda bulunması beklentisini dile getirdi.

Yasama organının yeni oturum dönemi ile ilgili olarak Daritkova, iktidar partisinin göreve başlarken Bulgaristan halkı önünde üstlenmiş olduğu yükümlülükleri yerine getirmeye devam edeceğine ve diğer siyasi partiler ile birlikte demokrasi sürecine ve parlamenter sisteme olan güvenin korunması için çalışacağına dair teminat verdi.

“Bulgaristan için BSP” grubu da hükümete sert eleştirilerde bulundu. BSP grubu adına parti lideri Korneliya Ninova, iktidarın devlet bütçesinden parti hedefleri için para dağıtma pratiğine karşı anayasal şikayetin sunulacağını bildirdi. Yeni siyasi sezonda “Bulgaristan için BSP” grubunun güdeceği ana hedefler devlet rolünün yenilenmesi, gelirlerin artması, yargı sisteminin doğru işleyişi için kurallar oluşturulması ve bireyin değil, hukukun üstünlüğü için çalışmak olacağı bildiriliyor.

DPS (HÖH) partisi de birçok eleştiri içeren deklarasyonla çıktı ve ulusal önceliklerin belirlenmesi için diyaloğ çağrısında bulundu.

HÖH partisine göre, devlet düzeni “felç” olmuş durumda, yönetim işlevsiz ve işlemez durumda, siyasi, kurumlar arasında ve kurumların içinde izlenen “savaşa” son vermek gerekir. Bundan dolayı HÖH uzun vadeli etkisi olacak yepyeni bir yönetim vizyonundan yana çıktı.

GERB hükümetinin ortağı olan “Birleşmiş Vatanseverler” Koalisyonu adına eşbaşkanı İskren Veselinov, hükümet tarafından neyin başarıldığını ve neyin başarılmadığını gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Ayrı bir brifingde, “Ataka” Partisi milletvekili Yavor Notev, üç Ataka vekilinin ihraç edilmesimim ardından “Birleşmiş Vatanseverler” meclis grubundan geri kalanının Bulgaristan vatandaşlarının oy kullandığı oluşum olmadığını öne sürdü.

Brifigte “Birleşmiş Vatanseverler” meclis grubundan diğer 4 Ataka’lı vekilin de çıkacağı bildirildi.Böylece, Parlamento’da yeni oturum döneminin açılışı sıcak bir siyasi sonbahar beklentilerini haklı çıkardı, hatta aştı. Ekim ayında yapılacak yerel seçimlerin arifesinde, icra erki ve  cumhurbaşkanı arasındaki zıtkaşma daha da artmış görünüyor.

“Birleşmiş Vatanseverler” parlamento grubundan tüm Atakalılar’ın çekilmesi üzerine üçlü olarak kurulan koalisyonun artık iki siyasi güçten ibaret olması, iktidar koalisyonu anlaşmasına değişiklik getirilmesi taleplerine yol açabilir.

DPS’nin / HÖH / bildirgesindeki sert ton ise, hareketin “yeni yönetim vizyonu” iddiasının yönetimde yer almak isteğini mi içeriyor sorusunu getiriyor.

Yerel seçimlerin yaklaştığı ve partilerin seçimlerle meşgul oldukları göz önüne alındığında, yeni siyasi sezonun başında hissedilen zıtlaşma artışının yakın dönemde somut gelişmelere dönüşmeyeceği ortadadır. Somut  gelişmeler ancak yerel seçimlerin ikinci turu sonrasında Kasım ayında beklenebilir.
Bu haber 129 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI