Bugun...


Dünyanın en eski halısının Türklere ait olduğu onaylandı
Dünyanın en eski halısının Türklere ait olduğu onaylandı.

Dünyanın en eski halısının Türklere ait olduğu onaylandı

Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu Hocamızdan aldığımız bilgiler şöyle:

"Rus arkeolog Rudenko, 1949’da, Altaylar’daki Pazırık kurganında bulduğu ve an itibariyle dünyanın en eskisi olan halının Türklere ait olduğunu duyurdu. 

Düğüm atma şekli, üzerindeki süvari ve hayvan resimleri, Hun gülü, çakmak vb. şeklindeki  süslemeler bu halının Türkler tarafından dokunduğunu göstermektedir. Halen bu motifler Türkiye’nin ve Türk dünyasının pek çok yerinde kullanılmaktadır. Hermitage müzesi yetkilileri halının Türk halısı olduğunu duyurdu. Böylece Türklerin medeniyet tarihine katkısı olmadığı yönündeki fikirler gözden düşmeye başladı.

Pazırık Halısı nerede sergilenmektedir? Pazırık Halısı kaç yaşındadır?

Halen St. Petersburg’daki Hermitage Müzesi’nde sergilenen bu halı yaklaşık 2.500 yıl öncesine aittir."

Arkeologlara göre halının M.Ö 2-3 ya da M.Ö 3-5. yy. da dokunmuş olabileceği kuvvetle muhtemeldir. Halının mucizevi bir şekilde günümüze kadar ulaşması ise mezar odası içerisine dolan suyun buzlaşması ve halının da buzun içerisinde kalmasıyla mümkün olmuştur.

Pazırık Halısı 1.83 x 2 m ebatlarındadır.

Üzerinde biniciler, süvariler, geyikler, sığınlar ve hayâli yartıklardan griffon figürleri yer almaktadır ve çok sık dokunmuştur. Düğüm sıklığı da çok fazladır. Desimetrekaresinde 3600 düğüm bulunmaktadır. 

Pazırık halısı tasarım, ölçü ve şekil bakımından Türkmen halılarına çok benzemektedir. Halının atkıları da çözgüleri de çok ince yündendir.
Bu haber 80 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI