Bugun...


Dulovo ve Çernik’e OHAL’de devlet desteği ulaşmadı

Dulovo ve Çernik’e OHAL’de devlet desteği ulaşmadı

Covdi- 19 salgınına karşı ülkede alınan olağanüstü hal (OHAL) durumu dayanışma ve yardım duygularını pekiştirdi. Haberlerde, yayınlarda sık, sık yardım ve maddi ile manevi destek örnekleri sunuluyor.

BNR- Türkçe Yayınlar Bölümünü bir aracı, bir “dert ve sevinç köprüsü” olarak gören dinleyicilerimizden de sık, sık sorular geliyor. “Yalnızım, kimsesizim, yoksulum, engelliyim, hastayım, ne yapayım, kime baş vurayım”- bunlar yayınlarımızın özellikle canlı programlarında karşı karşıya kaldığımız sorunlar oluyor.

“Aile saati” programında hem Omurtag, Çernokaptsi, hem Duovo, Çernik köyünden dinleyiciler aradı ve benzeri bazı konuları gündeme getirdi.

Dulovo’ya bağlı en büyük köylerden olan Çerknik’ten 67 yaşındaki bir dinleyici “260 leva emekli maaşım bu durumda bir şeye yetmiyor, arayan yok, soran yok, yardım eden yok. Sosyal programlar kime çalışıyor” dedi.

Bu sorudan yola çıkarak “Kriz döneminde ihtiyacı olanlara destek nereden gelecek” sorusunu yerel yönetime ilettik.

Çernik köyü muhtarı Gülüstun Alekber ve Dulovo Belediye Meclis Başkanı Nevhis Mustafa “Perşembe Ekspres” programının konuğu oldu.

Gülüstun Alekber

Muhtar Gülüstun Alekber “ 7/24 çalışıyoruz. 12 kişiye sosyal mutfaktan yemek sağlıyoruz. Kriz dönemine özel bir program bize gelmedi. Vatandaş emekli maaşını alıyor, çalışanlarda işsiz kalan yok” dedi ve köyde hayırseverlik girişimlerinin olmadığını kaydetti.

Son olarak erzak yarıdmı ise BÇK- Bulgaristan Kızılhaç Örgütünden Ocak ayında sağlanmış.  3 bin nüfusu olan ve Dulovo’nun en büyük köylerinden Çernik’te dezenfeksiyon işleri sürse de, halkın bazen yoğun olarak meydanlara çıktığı görülüyor. Muhtar Alekber, halkı daha duyarlı olmaya ve salgına karşı önlemleri daha ciddi yerine getirmeye çağırdı.
Bu haber 9 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI