Bugun...


Bulgaristan'da yüz maskeleriyle baharı getiren yardımseverler
Bütün dünyayı saran koronavirüs salgını Bulgaristan’ı da es geçmedi. Ülkemiz böyle boyutlu bir salgına hazır değildi. Hükümetin aldığı geniş tedbirler sayesinde, epideminin önünün kesilmesi amaçlanıyor.

Bulgaristan'da yüz maskeleriyle baharı getiren yardımseverler

“Evde kal” mesajlarıyla beraber, koruyucu malzemelerin, dezenfektan ve diğer sıhhi ihtiyaçların yetersizliği de gündeme geldi.

Yüz maskeleri tükendi, eczanelerde sayısı az olan maskeler ise, ederinden çok daha yüksek fiyatlardan satılmaya başlandı.

Buna benzer güç dönemler insanları da birleştirdi, bu krizle baş etme konusunda dayanışmayı ve yardımseverliği de hatırlattı. Haber bültenlerinde büyük hastanelere yapılan büyük bağıları anlatıyoruz, solunum cihazları ve binlerce koli halinde sağlanan koruyucu tulumlar, maskeleri ve diğer yardımları sıralıyoruz.

Ancak koronavirüsle savaşın bir de Sofya’dan, Varna’da, Burgas’tan uzak başka kahramanları da var.

Dernekler, kültür evleri,  anneler, gönlü iyiliğe açan kadınlarımız.

Ana iletişim aracımızın sosyal medya olduğu bu günlerde dayanışma örnekleri gördüğümüz her kare biz mutlu ediyor, gurur veriyor ve insan olduğumuzu gösteren örneklerle göğüslerimizi kabartıyor.

Dobriç “Mevlana” Halk Kültür Derneğinden kadınlar, tamamen sağlık ve hijyenik önlemlerine uyarak, bir araya geldi ve bu kez “düğün, dernek” değil, yardımseverlikle ihtiyacı olanlara maskeler dikmeye başladı.

İlk bahar renkleriyle, çiçekli, kelebekli, umutsuzluk ve karamsarlığa izin vermeyen maskeler dikiyorlar.

“Mevlana” derneğinden Nurten Köse bu girişimi anlatacak.  

 

“Mevlana” derneği başkanı Dobriç  Belediyesinde çalışan Gülhan Veysel, 23 Mart itibarıyla dört hastanın da bulunduğu şehirde karantina şartlarının nasıl yerine getirildiğini paylaştı, kendi izlenimlerini aktardı.

Kubrat Belediyesinin en büyük köylerinden olan, nüfusu 1500 olan Bisertsi köyünün “Çitalişte” Kültür Merkezine de uğrayacağız.  

Muhtar Aşim Arifov, işsiz olan kadınlara özel bir sosyal program geliştirdi ve o kadınlar şimdi maske dikiyor.

Eczanelerde satılmayan, satılanın da ateş pahalısı olduğu maskeleri, köylü kadınlar dikiyor.

Muhtar Aşim Akifov Bisertsi ve Kubrat’taki durumu tanıttı ve oradaki atmosferi aktardı.

Elvan Atilla ise yurt dışı gezisi ardından, ailesini, çevresini korumak amacıyla Slınçev Bryag tatil merkezindeki otellerine karantinaya geçmiş.

Elvan Atilla, karantinada dört duvar arasında boş durmak yerine, yaralı bir şeyler yapmak istemiş ve marketlerden, kongrelerden topladığı keten ve pamuk alışveriş poşetlerinden maskeler dikerek onlara yeni ve yararlı hayat kazandırmış.

Elvan AtillaElvan AtillaTatil beldesinde kış aylarında da yaşayan insanlar var. Yaşlılar var, muhtacı olanlar var.  Eczaneler kış aylarında kapalı, ancak Elvan Atilla’nın otelinin girişinde yaptığı atölye açık. Duyan geliyor ve maskesini alıyor.  Elvan Hanım fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenmeyi de ihmal etmeyin, dedi.

“Koronavirüs mü bizi kazanacak, biz mi koronavirüsü kazanacağız” diye noktaladı sözlerini turizmci iş kadını.

 
Kaynak: BNR

Bu haber 34 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI